ପ୍ରକାଶିତ 08-11-2017

ବିମୁଦ୍ରାୟନର ଏକ ବର୍ଷ ପରେ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, ଭାରତ ସରକାର ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିରେ ନଭେମ୍ବର ୮, ୨୦୧୬ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିବସ ରୂପେ ଲିପିବଦ୍ଧ ହୋଇରହିବ । ଏହି ଦିନ ସରକାର ଦେଶକୁ ?କଳା ଟଙ୍କାର ବ୍ୟାଧିରୁ ମୁକ୍ତ? କରିବା ସକାଶେ ନିଜର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ପ୍ରକଟ କରିଥିଲେ । ଆମକୁ, ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ଦୁର୍ନୀତି ଓ କଳାଧନ ସମ୍ପର୍କରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ?ଚାଲିଛି ଭାଇ, ଚାଲିଥାଉ? ଭଳି ଏକ ମାନସିକତାରେ ବ

ଅଧିକ ବିବରଣୀ

ପ୍ରକାଶିତ 14-10-2017

ଓଡ଼ିଶା ହେବ କୌଶଳ ବିକାଶର ପ୍ରୟୋଗଶାଳା,ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ,୧୦ ହଜାର ନୂଆ ଉଦ୍ୟମୀଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ,ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା ଓ ସେବା ନେଟୱାର୍କ ପରିବ୍ୟାପ୍ତ କରିବା ଲାଗି ଆହ୍ୱାନ,ଋଣ ପ୍ରଦାନ ହାର କମ ରହିଥିବାରୁ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୪ ।୧୦: ଓଡ଼ିଶାକୁ କୌଶଳ ବିକାଶ ଓ ଉଦ୍ୟମିତା କ୍ଷେତ୍ରର ଏକ ପ୍ରୟୋଗଶାଳା କରାଯିବ । ଏଥିଲାଗି ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରାଜ୍ୟର ୧&

ଅଧିକ ବିବରଣୀ

ପ୍ରକାଶିତ 24-08-2017

ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟର ୯ଜଣ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଆଜି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗୋପନୀୟତା ମାମଲାରେ ରାୟ ଦେଇ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗୋପନୀୟତା ଅଧିକାରକୁ ସମ୍ବିଧାନର ଅନୁଚ୍ଛେଦ-୨୧ ଦ୍ୱାରା ସୁରକ୍ଷିତ ବୋଲି ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ସରକାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟଙ୍କ ଏହି ରାୟକୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛନ୍ତି । ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟଙ୍କ ରାୟ ସରକାରଙ୍କ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ ପ୍ରସ୍ତାବରେ ସୁନିଶ୍ଚିତ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ସୁରକ୍ଷା ଅନୁ

ଅଧିକ ବିବରଣୀ

ପ୍ରକାଶିତ 21-01-2018

ହିନ୍ଦୁସ୍ଥାନ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ନିଗମର(ଏଚପିସିଏଲ)ରେ ଥିବା ନିଜର ୫୧.୧୧% ଇକ୍ୟୁଟି ଅଂଶଧନକୁ ୩୬,୯୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବିଚାରଯୋଗ୍ୟ ମୂଲ୍ୟରେ ରଣନୈତିକ ବିକ୍ରି କରିବ ତୈଳ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ବାଷ୍ପ ନିଗମ(ଓଏନଜିସି) । ଏଥିଲାଗି ଆଜି ଭାରତ ସରକାର ଏବଂ ଓଏନଜିସି ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଛି । ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୬ରେ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଯୋଗ ଦେଇ କେନ୍ଦġ

ଅଧିକ ବିବରଣୀ

ପ୍ରକାଶିତ 03-03-2018

ଭୁବନେଶ୍ୱର, (ଓ.ଏନ୍‍.ବ୍ୟୁରୋ: ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମ୍ପାଦକ ଭାବେ ଓଡ଼ିଶାର ଡ. ସ୍ମୃତିରଞ୍ଜନ ଲେଙ୍କାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିଛି । ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଏକ ପ୍ରେସ୍ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜରିଆରେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଘୋଷଣା ପରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଦଳୀୟ ଯୁବନେତା ଓ କର୍ମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆନନ୍ଦ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଡ. ଲେଙ୍କା ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ପ

ଅଧିକ ବିବରଣୀ

ପ୍ରକାଶିତ 22-03-2018

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏବେ ସାରା ଭାରତରେ ଜଣେ ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଚେହେରା । ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟ୍‍ରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କ୍ୟାବିନେଟ୍‍ ମନ୍ତ୍ରୀ । ୨୦୦୪ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦେବଗଡ଼ ଆସନରୁ ଲୋକସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ପରଠାରୁ ସେ ଆଉ ପଛକୁ ଚାହିଁନାହାନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ଓଡ଼ିଆ ଭାବେ ବିହାର ରାଜ୍ୟରୁ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ଯାଇ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ପ୍ରଥମ

ଅଧିକ ବିବରଣୀ

ପ୍ରକାଶିତ 07-04-2018

ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣକ୍ରମେ ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସମ୍ମାନନୀୟ କେ.ପି ଶର୍ମା ଓଲି ଏପ୍ରିଲ ୬-୮, ୨୦୧୮ରେ ଭାରତକୁ ସରକାରୀ ଗସ୍ତରେ ଆସିଛନ୍ତି । ଏପ୍ରିଲ ୭,୨୦୧୮ରେ ଦୁଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବହୁପକ୍ଷୀୟ ସମ୍ପର୍କର ବ୍ୟାପକ ଦିଗ ଉପରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ଦୁଇ ସରକାର, ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ନାଗରିକ ସ୍ତରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଭା&#

ଅଧିକ ବିବରଣୀ