ଚାକିରି

ସମସ୍ୟା

ଚରିତ୍ର ଦୁର୍ବଳ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଚାକିରି ସମ୍ବନ୍ଧିତ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡୁଛି । ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ସବୁବେଳେ ନକରାତ୍ମକ ବିଚାର ଚାଲିଥାଏ ଯେ, ଆଜି ମୁଁ ଯେଉଁ ଚାକିରି କରୁଛି ତାହା ଅସ୍ଥାୟୀ.. ଏହି ଚାକିରିରେ ମୋର ମନ ଲାଗୁ ନାହିଁ… ମୋର ଦ୍ୱାରା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ହେବ ନାହିଁ କି ହେଉ ନାହିଁ… ମୁଁ ଏହିଭଳି କାମ କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁନାହିଁ । ଏହି କର୍ମ ଦ୍ୱାରା ମୁଁ ବୋର୍‍ ହେଉଛି.. ମୋ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଉପୁରି ଅର୍ଥ ନାହିଁ.. ଇତ୍ୟାଦି ଇତ୍ୟାଦି । ମନର ଚାକର ହୋଇ ବାରମ୍ବାର ଚାକିରିର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି । ଏହି ଲୋକମାନେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଉଚ୍ଚ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଦେଖିପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ଯେଉଁ ଚାକିରି ମୁଁ କରୁଛି, ସେଥିରେ ମୋର ଏମିତି ବିକାଶ ହେଉଛି ଯାହା ଉଚ୍ଚ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଏଥିପାଇଁ ଏହି ଚାକିରି ମୁଁ ଖୁସିରେ କରିବା ଉଚିତ୍‍, ଯେତେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋ ଜୀବନର ବିକାଶର ସ୍ଥିତି ନଆସିଛି । ଏହିଭଳି ବିଚାର ସେମାନଙ୍କର ମନରେ ଆସେ ନାହିଁ । କେବଳ ଲାଞ୍ଚ ନେବାର ପ୍ରବୃତ୍ତି ବା କାମଚୋରିର ସୁଯୋଗ ଦେଖି ଚାକିରି ବଦଳାନ୍ତୁ ନାହିଁ । ନିଜ ମନକୁ ନିଜ ଚରିତ୍ରକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରନ୍ତୁ । ଏହିପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଏସବୁ ଦୁଷ୍ପରିଣାମରୁ ରକ୍ଷା ପାଇ ପାରିବେ । ଦୁର୍ବଳ ମନ ଯୋଗୁଁ ମନୁଷ୍ୟ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇ ନିଜକୁ ମଧ୍ୟ ଭୁଲି ଯାଇଥାଏ । ପୃଥ୍ୱୀପୃଷ୍ଠକୁ ଆସିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ କ’ଣ ତାହା ତା’ର ମନେ ନଥାଏ । ତା’ର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନ ଚାକିରୀ କରିବା, ପିଲା ଜନ୍ମ କରିବା, ସେମାନଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼େଇବା ଏବଂ ଅବୈଧ ସଂପର୍କରେ ବାନ୍ଧି ହେବାରେ ଅତିବାହିତ ହୋଇଯାଏ । ଏମାନେ ବଂଚିଥିବା ସମୟରେ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରରେ ଥାଆନ୍ତି ଏବଂ ଈଶ୍ୱରଙ୍କୁ ନଜାଣି ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରନ୍ତି । ଏହି ଧରାପୃଷ୍ଠରେ ଅନେକ ମନୁଷ୍ୟ କର୍ମର ବୋଝ ଲଦି ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିଥାନ୍ତି, ଆନନ୍ଦିତ ଜୀବନକୁ ଛାଡ଼ି ଅଯଥା ଦାୟିତ୍ୱ ବହନ କରି ମାନସିକ ଅଶାନ୍ତି ସହତି ନିଜର ଶରୀର, ଦେଶ ଓ ଘରକୁ ସମ୍ଭାଳନ୍ତି । ଏମିତି ଲୋକମାନେ ଜୀବନସାରା ହାଏ ହାଏ କରି ଥାଆନ୍ତି ଏବଂ ଜୀବନ ବିଷୟରେ କିଛି ନଜାଣି ଦୁନିଆରୁ ବିଦାୟ ନିଅନ୍ତି । ନିଜର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏବଂ ପାଇବା ପାଇଁ ନିଜ ଚରିତ୍ରର ଚେରକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବାକୁ ଧର୍ମ ପୁସ୍ତକ ସହିତ ବିଜ୍ଞ ଏବଂ ମହାପୁରୁଷମାନଙ୍କ ଜୀବନୀ ପଢି ଉପାୟ ଖୋଜନ୍ତୁ । ତେବେ ଯାଇ ଚାକିରିର ଏବଂ ଅନେକ ବିଭିିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବ ।

Categories
LIFE

RELATED BY

 • ସ୍ୱର୍ଗତଃ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ବିଚାରଧାରାକୁ ନେଇ ବିଜେପି ଦେଶବାସୀଙ୍କ ସେବା କରୁଛି : ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

  ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ସ୍ୱର୍ଗତଃ ଡ. ଶ୍ୟାମା ପ୍ରସାଦ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ପୂଣ୍ୟତିଥୀ । ଏହି ଅବସରରେ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ବସନ୍ତ ପଣ୍ଡା, ଦୁଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଓ ପ୍ରତାପ ଷଡଙ୍ଗୀଙ୍କ ସମେତ ବିଜେପି ନେତୃବୃନ୍ଦ ସତସଙ୍ଗ ବିହାରସ୍ଥିତ ଡ. ଶ୍ୟାମ...
 • ଟ୍ରିପଲ ତଲାକକୁ ନିଷେଧ କରି ମୁସଲିମ୍ ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୟାସ

  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନଡିଏ ସରକାରଙ୍କ ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି “ସବକା ସାଥ, ସବକା ବିକାଶ, ସବକା ବିଶ୍ୱାସ’ । ଏହି ନୀତି ତଥା ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରିବାକୁ ଯାଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର...
 • ପଣ୍ଡିତ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ଦିବସ ପାଳିତ

  ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ଓଡିଶା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ସ୍ୱାଧିନ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାରତରତ୍ନ ପଣ୍ଡିତ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କର ଶ୍ରାଦ୍ଧ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ସକାଳେ ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ଶ୍ରୀ ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ...
 • ଅଭୟାରଣ୍ୟକୁ ଫେରିଲେ ହରିଣ

  କୁହାଯାଏ ଯେ ପ୍ରାକୃତିକ ଦୁର୍ବିପାକର ସୂଚନା ଜୀବଜନ୍ତୁମାନେ ଆଗୁଆ ପାଇଥାନ୍ତି । ଯାହାକି ବାଲୁଖଣ୍ଡ ଅଭୟାରଣ୍ୟର ହରିଣମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । ସେଠାରେ ପ୍ରାକୃତିକ ପରିବେଶ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ହରିଣ ଥିଲେ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ...
WhatsApp chat