ଓଡ଼ିଆ ସ୍ୱାଭିମାନ ଓ ଅସ୍ମିତାର ଅନନ୍ୟ ଅଗ୍ରଦୂତ: ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ

ପ୍ରଫେସର ଗଣେଶୀ ଲାଲ

ଓଡ଼ିଆ ଆତ୍ମପରିଚିତି, ଅସ୍ମିତା ଓ ସ୍ୱାଭିମାନକୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିବାରେ ଉତ୍କଳଗୌରବ କୁଳବୃଦ୍ଧ ମଧୁସୂଦନ ଦାସଙ୍କ ସମର୍ପିତ ଜୀବନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଓଡ଼ିଆଙ୍କର ପ୍ରେରଣାସ୍ରୋତ ହୋଇ ରହିବ ବୋଲି ଆଜି ୧୭୨ତମ ମଧୁଜୟନ୍ତୀରେ ସ୍ମୃତିଚାରଣ ହୋଇଛି । ସୂଚନା ଓ ଲୋକସଂପର୍କ ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ମଧୁସୂଦନ ଜୟନ୍ତୀ ସରଳ ଓ ନିରାଡ଼ମ୍ବର ପରିବେଶରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଭକ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଛି । ଆଜି ସକାଳେ ରାଜଭବନ ଛକଠାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ମାନ୍ୟବର ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ରଫେସର ଗଣେଶୀ ଲାଲ ଉପସ୍ଥିତ ହୋଇ ଏହି କୃତୀସନ୍ତାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାସୁମନ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ସୂଚନା ଓ ଲୋକସଂପର୍କ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀ ନିରଞ୍ଜନ ସେଠୀ, ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀ ବିପିନ ବିହାରୀ ବାରିକି, ଶ୍ରୀ ବରଦା ପ୍ରସନ୍ନ ଦାସ, ସହକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ(କ୍ଷେତ୍ର) ଶ୍ରୀ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଦାସ ଓ ସହକାରୀ ସୂଚନା ଅଧିକାରୀ ଶ୍ରୀ ସୁଜିତ କୁମାର ସ୍ୱାଇଁ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ମାଲ୍ୟାର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ଉତ୍କଳ ସମ୍ମିଳନୀ ଓ ପାରଳା ଗଜପତି ବିକାଶ ମଞ୍ଚର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଓ ସଦସ୍ୟବୃନ୍ଦ ମଧ୍ୟ ମାଲ୍ୟାର୍ପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଜୟଦେବ ଭବନରେ ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନଙ୍କ ଫଟୋଚିତ୍ରରେ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ମହାନ୍ତି, ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀ ବାରିକି ଓ ଶ୍ରୀ ଦାସ, ସହକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ(କ୍ଷେତ୍ର) ଶ୍ରୀ ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ପୁଷ୍ପାର୍ଘ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ବିଭାଗର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଦାଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀବୃନ୍ଦ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଉତ୍କଳଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ(୧୮୪୮-୧୯୩୪) ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଥମ ସ୍ନାତକ, ସ୍ନାତକୋତ୍ତର, ଆଡ଼୍‌ଭୋକେଟ୍‌, ବିହାର- ଓଡ଼ିଶା ବ୍ୟବସ୍ଥାପକ ସଭାର ପ୍ରଥମ ଓଡ଼ିଆ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କର ପରିଚୟ ଅନନ୍ୟ । ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ ଗଠନ ଆନ୍ଦୋଳନ, ଓଡ଼ିଶାରେ ଗଣମାଧ୍ୟମର ସଶକ୍ତିକରଣ, ଓଡ଼ିଆ ଜାତୀୟତାର ପ୍ରସାର, ନାରୀଶିକ୍ଷାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି, ଓଡ଼ିଶାର ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ତଥା କୁଟୀର ଶିଳ୍ପ ବିକାଶ ଦିଗରେ ତାଙ୍କର ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଅବଦାନ ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କ ସ୍ମୃତିକୋଷରେ ସାଇତା ହୋଇ ରହିଛି । ଓଡ଼ିଶାର ଗୌରବକୁ ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧି ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ତାଙ୍କର ଜୀବନବ୍ୟାପୀ ସାଧନା ଓ ଅଙ୍ଗୀକୃତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ତାଙ୍କୁ ଯଥାର୍ଥରେ କୁଳବୃଦ୍ଧ ଓ ଉତ୍କଳଗୌରବ ଭାବରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିଛି । ଓଡ଼ିଶା ଇତିହାସରେ ମଧୁବାବୁଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଚିରଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ରହିବ । ସମକାଳ ଓ ଉତ୍ତରପିଢ଼ିକୁ ମଧୁବାବୁଙ୍କ ଜୀବନଗାଥା ଅନୁପ୍ରେରିତ କରୁଥିବ ।

Categories
LIFE

RELATED BY

 • ‘ସମୃଦ୍ଧ ଜୀବନ’

  ବର୍ତମାନର ଧାଁ ଦଉଡ଼ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନର ଜଟିଳତା ଯୋଗୁଁ ଆମ ମନ ଉଦବେଗ୍ ଓ ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତାରେ ଭରି ରହୁଛି । ଏହା ଆମ ମାନସିକ ଶାନ୍ତି ଓ ସୁଖରେ ବ୍ୟାଘାତ ସାଜୁଛି । ଆମେ କ’ଣ ଅଟୁ ଓ କ’ଣ...
 • ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା ଗୁଡୁଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳିତ

  ଓଡ଼ିଆ ଫିଲ୍ମର ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା ଗୁଡୁଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିନ ଆଜି ଝାରପଡ଼ା ଜେଲ ପାଖରେ ଥିବା ମଧୁରମୟୀ ଶିକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି । ଶ୍ରୀମାନ ଗୁଡୁ ଛୋଟଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମିଷ୍ଟାନ ବଣ୍ଟନ ସହିତ ଉପହାର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।...
 • ନନ୍ଦିନୀ ଦେବୀଙ୍କ ନାମରେ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଦାବି

  ଭୁବନେଶ୍ୱର:  ଏକ ବଳିଷ୍ଠ ନାରୀ ନେତୃତ୍ୱ ଓ ନାରୀ ଜାଗରଣର ମହାନାୟିକା ତଥା ଲୌହ ମାନବୀ ଦେଶ ମାତୃକା ଓ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ସଂଗ୍ରାମ କରିଥିବା ବିଶିଷ୍ଟ ସାହିତ୍ୟ ସାଧିକା, ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଓଡିଶାର ପ୍ରଥମ ମହିଳା...
 • ପ୍ରଥମ କିସ୍ତିରେ ଆସାମ ସରକାର ଦେବେ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

  ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅହମୀୟା ସାହିତ୍ୟିକ ଲକ୍ଷ୍ମୀନାଥ ବେଜବରୁଆଙ୍କ ସମ୍ବଲପୁରସ୍ଥ ବାସଗୃହ ଓ ସାଧନାଗୃହର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଆସାମରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ବେଜବରୁଆ ସ୍ମୃତି-କମିଟିର ତିନି ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଜ୍ୟୋତିପ୍ରକାଶ...