ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ

ଡ. ପି.କେ ମିଶ୍ର

ଦିଲ୍ଲୀ: ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣର ମୁକାବିଲା ଲାଗି ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଜି ପୁଣିଥରେ ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ଡ. ପି.କେ ମିଶ୍ର ।

ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଏବଂ  ଫସଲ ବର୍ଜ୍ୟ ଦହନ ମାମଲାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଲାଗି ନିଆଯାଇଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପର ବିବରଣୀ ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ ।

ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ କହିଥିଲେ ଯେ ହଟସ୍ପଟ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାର ଉପ ଆୟୁକ୍ତମାନଙ୍କ ସହିତ ମିଶି ସେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ପରିସ୍ଥିତିର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଛନ୍ତି ।

ସେ ଆହୁରି କହିଥିଲେ ଯେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ (ପ୍ରଦୂଷଣର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ନିରାକରଣ) ଆଇନ, ୧୯୮୧ର ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ପାଇଁ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି ।

ଏହି ଆଇନର ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ସ୍ୱରୂପ ଜୋରିମାନା ମଧ୍ୟ ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି ।

ହରିୟାଣା ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ କହିଥିଲେ ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଫସଲ ବର୍ଜ୍ୟ ଦହନ ମାମଲା ହ୍ରାସ କରିବା ଲାଗି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସମ୍ପୃକ୍ତ କର୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ମାମଲାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ଦଳ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ।

ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ କହିଥିଲେ ଯେ ଜଳ ସିଂଚନ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରାଯାଇଛି ।

ଅଧିକ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଥିବା ହଟସ୍ପଟ ଓ କରିଡରରେ ସ୍ଥିତି ସୁଧାରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଉଛି ।

ଖୋଲାରେ ଅଳିଆ ଗଦା କରିବା ଉପରେ ଅଂକୁଶ ଲଗାଯାଇଛି ଏବଂ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ସର୍ବାଧିକ ଜୋରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯାଉଛି ।

ଆଗାମୀ କିଛିଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଣିପାଗ ଅନୁକୂଳ ରହିବ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ଜରୁରି ଆଗୁଆ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ ।

ସମସ୍ତ କର୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପକୁ ସେ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ ଅସ୍ଥାୟୀ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ପରେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ପରାମର୍ଶଦାତା ଶ୍ରୀ ପି.କେ ସିହ୍ନା, କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବ, ପରିବେଶ, ଜଙ୍ଗଲ ଓ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତନ ସଚିବ, କୃଷି ସଚିବ, କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା ଓ ଦିଲ୍ଲୀର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହି ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

RELATED BY