ନୂଆ ଓଡ଼ିଶାର ନିର୍ମାତା

ନୂତନ ଓଡ଼ିଶାର ନିର୍ମାତା ନବୀନ ତାଙ୍କ ଶାସନ କାଳରେ ଦୃଢ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ଅପଭ୍ରଂଶ ଶଦ୍ଦ ‘ଓରିଶା’କୁ ‘ଓଡ଼ିଶା’ରେ ପରିଣତ କରାଇପାରିଲେ

Share this:

 ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ “ଓଡ଼ିଶା ନ୍ୟୁଜ୍’ କେବେ ଭୁଲିପାରିବ ନାହିଁ, କାରଣ ନବୀନଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ଆମର ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ ହୋଇଛି । ଅପଭ୍ରଂଶ ଶଦ୍ଦ “ଓରିଶା”କୁ  “ଓଡ଼ିଶା” କରାଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଉଦ୍ୟମ ଫଳରେ ୨୦୧୨ ମସିହା ରେ ଆମ ରାଜ୍ୟର ନାମ ଓରିଶାରୁ ଓଡ଼ିଶା ହେଲା ।

ଅନେକ ସାହିତ୍ୟିକ, ଭାଷାବିତ, ରାଜନେତା, ସମାଜ ସଂସ୍କାରକ ଓଡ଼ିଶା ମାଟିରେ ତାଙ୍କର ଜୀବନ ବିତାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଆଖିଦୃଶିଆ ଉଦ୍ୟମ ଏଥିପାଇଁ କରିନଥିଲେ ।  ଓଡ଼ିଆ ଓଡ଼ିଆ ବୋଲି ଚିତ୍କାର କରୁଥିବା ଅନେକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଶାସନ କାଳରେ ଓରିଶା ରୁ ଓଡ଼ିଶା ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ ଦୃଢ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇନଥିଲେ । ଏପରିକି କଲିକତାରୁ କୋଲକତା, ମାଡ୍ରାସରୁ ଚେନ୍ନାଇ, ବାଙ୍ଗାଲୋର ରୁ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, ବମ୍ବେରୁ ମୁମ୍ବାଇ ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ନଜରକୁ ଏହା ଆସିନଥିଲା ।

ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ସମୟ ରହିନଥିବା,ଅଳ୍ପ ଓଡ଼ିଆ କହି ଭଲରେ ଓଡ଼ିଆ ବୁଝିପାରୁଥିବା କିନ୍ତୁ ଅଭ୍ୟାସଗତ ଭାବେ ହିନ୍ଦି ଓ ଇଂରାଜୀ ଭାଷା କହୁଥିବା ନୂତନ ଓଡ଼ିଶାର ନିର୍ମାତା ନବୀନ ତାଙ୍କ ଶାସନ କାଳରେ ଦୃଢ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ଅପଭ୍ରଂଶ ଶଦ୍ଦ ‘ଓରିଶା’କୁ ‘ଓଡ଼ିଶା’ରେ ପରିଣତ କରାଇପାରିଲେ । ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଲଢୁଥିବା ମହାନ ଜାତିପ୍ରାଣ ନବୀନ, ଓଡ଼ିଶାର ଅନ୍ୟଜଣେ ସ୍ୱାଭିମାନୀ ଯୁଗ ପୁରୁଷ କହିଲେ ଅତ୍ୟୁକ୍ତି ହେବ ନାହିଁ । ଆଜି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ‘ଓରିଶା’, ସାରା ଭାରତରେ ‘ଓଡ଼ିଶା’ ନାମରେ ପରିଚିତ ହୋଇଛି । ଶୁଦ୍ଧ ବନାନ ଲେଖା ହେବା ସହିତ  ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ପାଇଛି । ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ବିକାଶ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଜାରୀ ରଖିଛନ୍ତି ଏଇଥି ପାଇଁ ନବୀନ ବାବୁ ଚିରଦିନ ମନେ ରହିବେ ।

ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଦୀର୍ଘ୧୭ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆମେ ଅପଭ୍ରଂଶ ଶଦ୍ଦ “ଓରିଶା” କେମିତି “ଓଡ଼ିଶା” ହେବ ତାହାକୁ ନେଇ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲୁ । ଉଦ୍ୟମ ସ୍ୱରୂପ ଆମ ଖବରକାଗଜର ନାମ ତଥା ମାଷ୍ଟ ହେଡ୍ ଶୁଦ୍ଧଭାବେ ଓଡ଼ିଶା ଲେଖିଆସୁଥିଲୁ ।

ଓଡ଼ିଶା ଲେଖୁ ଥିବାରୁ ଆମକୁ ସମାଲୋଚିତ ହେବାକୁ ପଡ଼ୁଥିଲା । ଏପରିକି କେତେଲୋକ ବଡ଼ ପଣ୍ଡିତ ବୋଲି ଆମକୁ ଥଟ୍ଟା କରୁଥିଲେ । ତେବେ ଏଥିରେ ବିଚଳିତ ନହୋଇ ଆମେ ନିଜ ଉଦ୍ୟମ ଅବ୍ୟାହତ ରଖିଥିଲୁ ।

ସାରା ପୃଥିବୀରେ ଓରିଶାକୁ ଓଡ଼ିଶା ଭାବେ  ଜାଣିବା ପାଇଁ “ଓଡ଼ିଶା ନ୍ୟୁଜ ଡଟ୍‍କମ୍‍”  ନାମରେ ୱେବସାଇଟ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚଳନ କରିଥିଲୁ ।
ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‍ରେ ଓରିଶାକୁ ଓଡ଼ିଶା ଲେଖିବା ଆମେ ପ୍ରଥମେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲୁ । ଓରିଶା ବଦଳରେ ଓଡ଼ିଶା  ଲେଖିବା ପାଇଁ  ଅନେକ ଇଣ୍ଟରନେଟ ସେବାକୁ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଅନୁରୋଧ କରିଛୁ  । ଆମେ ଭାବୁଛୁ  ନବୀନ ବାବୁ  ଆମକୁ ଭଲଭାବରେ ଜାଣିନଥାଇପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆମର ଚିନ୍ତା, ଚେତନା ଓ ସଚେତନତାକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଛନ୍ତି  । ନବୀନ ବାବୁଙ୍କୁ ଆମର  ପ୍ରଣାମ । ଏଥିସହ ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନ ସଭାରେ ଓରିଶା ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ  ଆସିଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସେହି ସମୟର ପ୍ରତ୍ୟେକ  ବିଧାୟକ ଏବଂ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଲୋକସଭା ଓ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ପାରିତ କରାଇଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ସାଂସଦଙ୍କୁ ଆମର ଅନେକ ଅନେକ  ଧନ୍ୟବାଦ । ଶେଷରେ ଆମର ମହାମହିମ୍‍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହୋଦୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆମେ କୃତଜ୍ଞତା   ଜଣାଉଛୁ । ଉଲ୍ଲେଖ ଯୋଗ୍ୟ ଯେ ନବୀନ ବାବୁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ଜଣେ ଶାନ୍ତି ପ୍ର୍ରିୟ ମଣିଷ । ଓଡ଼ିଶାକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିବାରୁ ଯୁଗଯୁଗ ଧରି ଚଳି ଆସୁଥିବା ଅଶୁଦ୍ଧ ଇଂରାଜୀ ଶବ୍ଦ ‘ଓରିଶା’ରୁ ‘ଓଡ଼ିଶା’ କରାଇ ସମସ୍ତଙ୍କ ମୁଖରେ ନିର୍ଭୁଲ ଉଚ୍ଚାରଣ କରାଇବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଲେ । 

୨୦୦୧ ମସିହାରେ   ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସମ୍ବଲପୁର ବୁର୍ଲାର ଅଶୋକ ନିବାସରେ ପ୍ରଥମ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରିଥିଲେ, ସାମ୍ବାଦିକମାନେ ଓଡ଼ିଆରେ କରିଥିବା ସବୁ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ସୁନ୍ଦର ଭାବେ ହିନ୍ଦୀ ଏବଂ ଇଂରାଜୀରେ ଦେଇଥିଲେ । ଏଠୁ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯେ ନବୀନ ବାବୁ ଓଡ଼ିଆ ଭଲରେ ବୁଝିପାରନ୍ତି । ସମାଲୋଚକମାନେ ସାବଧାନ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ସକାଳ ୮.୩୦ ସମୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା,ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବ ସନ୍ତୋଷ ଶତପଥି,ଆଇଏଏସ୍ ଥିଲେ । ଏବର ନିର୍ମାଣ ବିଭାଗ ସଚିବ ନଳିନୀକାନ୍ତ ପ୍ରଧାନ, ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗର ନିର୍ବାହୀଯନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ ଏବଂ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା ନିଉଜର ସଂପାଦକ ଭାବେ ଉପସ୍ଥିତିଥିଲି । ସେହି ସମୟର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ଅନେକ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତଥିଲେ ।

ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ ନବୀନ ବାବୁ ମଣିଷକୁ ଦେଖିଦେଲେ ଭଲରେ ତାର ପରିଭାଷା ବୁଝିପାରୁଥିବା ବିରଳ ମାନବ । ଓଡ଼ିଆ ଭଲରେ ବୁଝି ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ବିକାଶରେ ଲାଗିପଡ଼ିଥିବା ହିଁ ତାଙ୍କର ମାନବିକତାର ପ୍ରକୃତ ପରିଚୟ  । ଓଡ଼ିଆ ବିଷୟରେ ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାର କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ କଣ ସବୁ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କରୁଛନ୍ତି ଆପଣମାନେ ଭଲରେ ଜାଣିଛନ୍ତି ।

RELATED BY