ଦେଶରେ ଜିମ୍ ଏବଂ ଜିମ୍ନାସିୟମ୍ ଖୋଲିବା ଉଚିତ

ଶ୍ରୀନିବାସ

Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ସଙ୍କଟ କାଳରେ ଅନେକ ଯୁବକ ଚାକିରି ହରାଇଛନ୍ତି । ବର୍ତମାନ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ତାଲା ଖୋଲାଯାଇ ଆର୍ଥିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାରା ଦେଶରେ ଜିମ୍ ଏବଂ ଜିମ୍ନାସିୟମ୍ ବନ୍ଦ ହେବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ । ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସହିତ ଜିମ୍ ଏବଂ ଜିମ୍ନାସିୟମ୍ ଖୋଲିବାକୁ ଦିଆଯାଉ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଭାପତି ଶ୍ରୀନିବାସ ବି ଭି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀନିବାସ କହିଛନ୍ତି, ଜିମ୍ ଏବଂ ଜିମ୍ନାସିୟମ୍ ଖୋଲିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି । ଏହା ଦେଶର ଲୋକଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଲକଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ବେକାର ହୋଇପଡ଼ିଥିବା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଯୁବକଙ୍କୁ ପୁନଃନିଯୁକ୍ତିରେ ସହାୟକ ହେବ । ଲକଡାଉନ୍ ହଟିଯିବା ପରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଠିକ୍ ଭାବେ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଜିମ୍ ଏବଂ ଜିମ୍ନାସିୟମ ବନ୍ଦ ରଖିବା ଆଦୌ ସମୀଚିନ ନୁହେଁ । ସାମାଜିକ ଦୂରତାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ସହିତ ଜିମ୍ନାସିୟମ୍ ଏବଂ ଜିମ୍ ଚଳାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନୁମତି ଦେବା ଉଚିତ ବୋଲି ଶ୍ରୀନିବାସ ବି ଭି ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, କ୍ରୀଡ଼ା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା, ସୁସ୍ଥ ରହିବା, ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବାଇବା ଲାଗି ଜିମ୍ ଏବଂ ଜିମ୍ନାସିୟମକୁ ଚାଲୁ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହା ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ସହିତ ଯୋଡ଼ିିବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହେବ । କରୋନା ସଙ୍କଟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨୫ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ସାରା ଦେଶରେ ତାଲାବନ୍ଦ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା ବ୍ୟତୀତ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗିଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଜିମ୍ ଏବଂ ଜିମ୍ନାସିୟମ୍ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା । ଏହାଦ୍ୱାରା ଦେଶରେ ବ୍ୟାପକ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି । ସେଣ୍ଟର ଫର ମନିଟରିଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇକୋନୋମି (CMIE ) ର ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ୨୦ ରୁ ୩୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏପ୍ରିଲରେ ପ୍ରଥମ ଲକ୍‌ଅପ୍ ସମୟରେ ୨୦ ନିୟୁତ ଯୁବକ ଚାକିରି ହରାଇଛନ୍ତି । ବର୍ତମାନ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ତାଲା ପଡ଼ିଯିବା ପରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସହିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଚାଲିଛି । ତେବେ ଜିମ୍ନାସିୟମ୍ ଏବଂ ଜିମ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ଅନ୍ୟାୟ ଏବଂ ଏହାକୁ ହଟାଇବା ଉଚିତ । କ୍ରୀଡ଼ା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି, ସୁସ୍ଥ ରହିବା ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷମତା ବିକାଶ ନାଗରିକଙ୍କ ମୌଳିକ ଅଧିକାରର ଏକ ଅଂଶ । ତେଣୁ ଆମେ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଦାବି କରୁଛୁ ଯେ ଜିମ୍ ଏବଂ ଜିମ୍ନାସିୟମ୍ ପରିଚାଳନା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଭାରତର ବୃହତ ଯୁବ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ହଟାଇବାକୁ ହେବ ।

 

RELATED BY

 • ଅଳେଇଚର ଉପକାରୀତା

  Share this:ଅଳେଇଚକୁ କିଏ ନଜାଣେ । ଏହାର କଳାକଳା ମଞ୍ଜିର ସୁଗନ୍ଧିତ ବାସନା କାହାକୁ ବା ଭଲ ନଲାଗେ । ଏହା ରୋଷଇ ଘରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପାନ ଦୋକାନ ଓ ମିଠାଇ ଦୋକାନରେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ;...
 • ଅଦା ଓ ଶୁଣ୍ଠିର ଉପକାରୀତା

  Share this:ଅଦା ଭାରତବର୍ଷର ସବୁ ଜାଗାରେ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ମାଟି ତଳେ ଫଳିଥାଏ କଞ୍ଚା ଅବସ୍ଥାରେ ଏହାକୁ ଅଦା କୁହନ୍ତି ଓ ଶୁଖିଲା ଅବସ୍ଥାରେ ଏହାକୁ ଶୁଣ୍ଠି କୁହନ୍ତି । ଅପସ୍ମାର: ଅଦା ଓ ରସୁଣକୁ ବାଟି କପଡ଼ାରେ...
 • Odisha is Committed to Fulfil Healthcare Needs of Poor People : CM

  Share this:Bhubaneswar: The Odisha Government today signed an MoU with Prasanti Medical Services and Research Foundation for extention of free Cardiac treatment services to the poor and needy children...
 • Pandemic impact on mental health : Dr. A.Singh

  Share this:Bhubaneswar:The Covid-19 pandemic has seriously affected people’s mental health requiring medical and psychological support says Eminent Psychologist Dr. A.Singh engaged in counseling. “The psychological impact of Covid-19 has...