ଦେଶରେ ଜିମ୍ ଏବଂ ଜିମ୍ନାସିୟମ୍ ଖୋଲିବା ଉଚିତ

ଶ୍ରୀନିବାସ

Share this:

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ସଙ୍କଟ କାଳରେ ଅନେକ ଯୁବକ ଚାକିରି ହରାଇଛନ୍ତି । ବର୍ତମାନ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ତାଲା ଖୋଲାଯାଇ ଆର୍ଥିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାରା ଦେଶରେ ଜିମ୍ ଏବଂ ଜିମ୍ନାସିୟମ୍ ବନ୍ଦ ହେବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ । ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସହିତ ଜିମ୍ ଏବଂ ଜିମ୍ନାସିୟମ୍ ଖୋଲିବାକୁ ଦିଆଯାଉ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଭାପତି ଶ୍ରୀନିବାସ ବି ଭି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀନିବାସ କହିଛନ୍ତି, ଜିମ୍ ଏବଂ ଜିମ୍ନାସିୟମ୍ ଖୋଲିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି । ଏହା ଦେଶର ଲୋକଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଲକଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ବେକାର ହୋଇପଡ଼ିଥିବା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଯୁବକଙ୍କୁ ପୁନଃନିଯୁକ୍ତିରେ ସହାୟକ ହେବ । ଲକଡାଉନ୍ ହଟିଯିବା ପରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଠିକ୍ ଭାବେ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଜିମ୍ ଏବଂ ଜିମ୍ନାସିୟମ ବନ୍ଦ ରଖିବା ଆଦୌ ସମୀଚିନ ନୁହେଁ । ସାମାଜିକ ଦୂରତାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ସହିତ ଜିମ୍ନାସିୟମ୍ ଏବଂ ଜିମ୍ ଚଳାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନୁମତି ଦେବା ଉଚିତ ବୋଲି ଶ୍ରୀନିବାସ ବି ଭି ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, କ୍ରୀଡ଼ା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା, ସୁସ୍ଥ ରହିବା, ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବାଇବା ଲାଗି ଜିମ୍ ଏବଂ ଜିମ୍ନାସିୟମକୁ ଚାଲୁ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହା ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ସହିତ ଯୋଡ଼ିିବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହେବ । କରୋନା ସଙ୍କଟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨୫ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ସାରା ଦେଶରେ ତାଲାବନ୍ଦ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା ବ୍ୟତୀତ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗିଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଜିମ୍ ଏବଂ ଜିମ୍ନାସିୟମ୍ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା । ଏହାଦ୍ୱାରା ଦେଶରେ ବ୍ୟାପକ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି । ସେଣ୍ଟର ଫର ମନିଟରିଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇକୋନୋମି (CMIE ) ର ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ୨୦ ରୁ ୩୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏପ୍ରିଲରେ ପ୍ରଥମ ଲକ୍‌ଅପ୍ ସମୟରେ ୨୦ ନିୟୁତ ଯୁବକ ଚାକିରି ହରାଇଛନ୍ତି । ବର୍ତମାନ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ତାଲା ପଡ଼ିଯିବା ପରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସହିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଚାଲିଛି । ତେବେ ଜିମ୍ନାସିୟମ୍ ଏବଂ ଜିମ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ଅନ୍ୟାୟ ଏବଂ ଏହାକୁ ହଟାଇବା ଉଚିତ । କ୍ରୀଡ଼ା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି, ସୁସ୍ଥ ରହିବା ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷମତା ବିକାଶ ନାଗରିକଙ୍କ ମୌଳିକ ଅଧିକାରର ଏକ ଅଂଶ । ତେଣୁ ଆମେ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଦାବି କରୁଛୁ ଯେ ଜିମ୍ ଏବଂ ଜିମ୍ନାସିୟମ୍ ପରିଚାଳନା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଭାରତର ବୃହତ ଯୁବ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ହଟାଇବାକୁ ହେବ ।

 

  • Share this:ଭୁବନେଶ୍ୱର :  ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ  ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଜାତୀୟ ହସ୍ତତନ୍ତ ଦିବସ ଅବସରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଓଡ଼ିଶା ହେଉଛି କୁଶଳୀ ଶିଳ୍ପୀ ଓ କାରିଗରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପିଢ଼ି ପିଢ଼ି ଧରି ସମୃଦ୍ଧ ହୋଇ ଚାଲିଥିବା ଆକର୍ଷଣୀୟ ହସ୍ତତନ୍ତ...
  • Share this:ଜୟ ମା ମଙ୍ଗଳା ଜୟ ଶନି ଦେବ ଅଦ୍ୟ ବୃଷ, ସିଂହ ଓ କନ୍ୟା ରାଶିର ଘାତବାର । ସୂର୍ଯ୍ୟଉଦୟ -ପ୍ରାଘ ୦୫/୨୫/୫୬ ସୂର୍ଯ୍ୟଅସ୍ତ – ସଂଘ ୦୬/୧୭/୫୫ ରାହୁକାଳ – ଦିବା ଘ ୦୮/୩୮ ରୁ ଦିବା...
  • Share this:ଭୁବନେଶ୍ୱର:କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଓଡିଶା ଔଷଧ ନିଗମରେ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତିକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଟ ନେତା ସୁଦର୍ଶନ ଦାସ ଗତ ଜୁନ ୭ ତାରିଖରେ ଲୋକାୟୁକ୍ତଙ୍କ ପାଖରେ  ଯେଉଁଠି ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ ତାର ଆଜି ଶୁଣାଣି...
  • Share this:ଭୁବନେଶ୍ୱର : କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ଚଳିତ ବର୍ଷ ଖରିଫ ଚାଷ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମା ପ୍ରିମିୟମର ଅବଧି ଜୁଲାଇ ୩୧ ଯାଏଁ ରଖିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏବେ କରୋନା ସମୟରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଅସୁବିଧାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ଏହି...
  • Share this:ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନ ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଆଂଚଳିକ ଜନ ସମ୍ପର୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (ଆରଓବି) ପକ୍ଷରୁ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ୨୦୨୦ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ୱେବିନାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାଗ ନେଇଥିବା...

RELATED BY